Skip to content
Show Menu

Partnership directory

This directory includes our current partnerships and legacy partnerships that have now reached the end of their funding but are still active within our network. Search by place or by school to see if there is a partnership near you. If you want to contact any of the partnership co-ordinators or have any questions about partnerships, please email partnerships@ogdentrust.com.

Name Type Hub School Partner Schools Co-ordinator
Abingdon Partnership (2016- ) Local cluster Abingdon School
View list of partner schools Blewbury Endowed CE Primary;
Caldecott Primary;
Carswell Primary;
Dunmore Primary;
Fitzharrys School;
Harwell Community Primary;
Long Furlong Primary;
St Edmund's RC Primary;
St Nicholas’ CE Primary;
Thameside Primary;
Thomas Reade Primary
Jeremy Thomas
Banbury Partnership (2020- ) Local cluster Cherry Fields Primary School
View list of partner schools Aureus Primary School;
Hardwick Primary School;
Longford Park Primary
Manor Primary School;
William Morris Primary School
Graeme Page
Bath Partnership (2017- ) Local cluster Beechen Cliff School
View list of partner schools Hayesfield School;
Norton Hill School;
Oldfield School;
St Augustine's College;
St Gregory's School;
St Marks CE School;
Writhlington School
Andy Seal
Berkhamsted Partnership (2016- ) Local cluster Greenway Primary & Nursery
View list of partner schools Ashlyns School;
Bridgewater Primary;
Potten End Primary;
St Mary’s CE Primary;
St Thomas More RC Primary;
Swing Gate Infant School & Nursery;
Thomas Coram CE Primary;
Victoria CE Primary & Infant School;
Westfield Primary & Nursery
Julia Adams
Berwick Partnership (2020- ) Local cluster Berwick Academy
View list of partner schools Berwick St Mary's Church of England First School;
Berwick Middle School;
Glendale Middle School;
Holy Trinity Church of England First School;
Scremerston First School;
Spittal Community School;
The Duchess's Community High School (Alnwick);
Tweedmouth Community Middle School;
Tweedmouth Prior Park First School
Ross Woodrow
Bidford Partnership (2012-17) Legacy Bidford Primary School
Birmingham East Partnership (2013-18) Legacy Timberley Academy
Birmingham Five Ways Partnership (2015-20) Legacy Kings Norton Primary School
Blackburn with Darwen Partnership (2016- ) Local cluster Queen Elizabeth's Grammar School
View list of partner schools Blackburn Central High School;
Darwen Vale High School;
Pleckgate High School;
St Bede's RC High School;
St Wilfrid’s CE Academy;
Witton Park Academy
Peter Hargreaves
Blackpool Partnership (2019- ) Local cluster Blackpool Sixth Form College
View list of partner schools Armfield Academy;
Carleton Green;
Gateway Academy;
Mereside Primary;
Moor Park Primary;
St Bernadette's Catholic Primary;
Treales CE Primary;
Unity Academy;
Westminster Primary
Mhairi Mitchison
Blyth Valley Partnership (2019- ) Local cluster Newsham Primary School
View list of partner schools Bede Academy;
Blyth Academy;
Croftway Primary School;
Horton Grange Primary School;
Malvins Close Primary School;
Morpeth Road Primary School;
New Delaval Primary;
St Wilfrid’s Primary;
The Dales School
David Gregory
Bodmin Partnership (2020- ) Local cluster Beacon Ace Academy
View list of partner schools Charlestown Primary School;
Foxhole Learning Academy;
St Columb Major Academy;
St Columb Minor Academy;
St Newlyn East Learning Academy;
The Bishops CofE Learning Academy;
Trenance Learning Academy;
Trevisker Primary School;
Upton Cross Ace Academy
Simon Rowe
Bolton Central Partnership (2016- ) Local cluster Gaskell Community Primary School
View list of partner schools Beaumont Primary;
Lostock Primary;
Pikes Lane Primary School
Shelley Bennett
Bolton North Partnership (2018- ) Local cluster Sharples School
View list of partner schools Little Lever School;
Sharples Primary;
Smithills School;
St Paul's Primary;
The Oaks Primary;
The Valley Community Primary;
UTC Bolton
Caroline Molyneux
Boston North Partnership (2019- ) Local cluster Sibsey Free Primary School
View list of partner schools Boston West Academy;
Church Lane Primary School;
Frithville Primary School;
Gipsey Bridge Academy;
New York Primary School;
Stickney Primary School;
The Boston Grammar School;
The New Leake Primary School;
Wrangle Primary School
Mary Ennis
Bradford Partnership (2018- ) Local cluster Newby Primary School
View list of partner schools Bowling Park;
Marshfields Primary;
Silsden Primary;
St Matthew’s CE Primary School & Nursery
Paul Fletcher
Bristol Brunel Partnership (2018- ) Local cluster Ashton Gate Primary School
View list of partner schools Bridge Learning Campus (primary & secondary);
Easton CE Academy;
Fair Furlong Primary;
Filton Avenue Primary;
Holy Cross RC Primary;
School of Christ the King
Charlotte Thomas
Bristol South Partnership (2015-20) Legacy St Bernadette Catholic Secondary
Bury Partnership (2016- ) Local cluster The Derby High School
View list of partner schools East Ward Community Primary;
Greenhill Primary;
Springside Primary;
Wesley Methodist Primary
Paul Kerr
Calderdale Partnership (2020- ) Local cluster Copley Primary School
View list of partner schools Elland CE Junior, Infants & Nursery School;
New Road Primary School;
Norland CE Primary School;
St Andrew's Junior & Infants School
Nan Oldfield
Cambridge Partnership (2017- ) Local cluster Great Abington Primary School
View list of partner schools Burrough Green Primary;
Castle Camps CE (Controlled) Primary;
Linton Heights Junior School;
Linton Infants School;
Linton Village College;
Meadow Primary School
Guy Underwood
Cheshire East Partnership (2016- ) Local cluster Daven Primary School
View list of partner schools Astbury St Mary's CE Primary;
Black Firs Primary;
Buglawton Primary;
Eaton Bank Academy;
Havannah Primary;
Marlfields Primary;
Mossley Primary;
Smallwood Primary;
The Quinta Primary;
Woodcocks Well CE Primary
Sally Whitehead
Chipping Campden Partnership (2012-17) Legacy Mickleton Primary School
Chorley & South Ribble Partnership (2013-18) Legacy Saint Michael's CofE High School
Chorley Partnership (2015-20) Legacy St Michael's Church of England High School
Cleveland NE Partnership (2017- ) Local cluster St Augustine's RC Primary
View list of partner schools Ings Farm Primary;
Normanby Primary;
Ormesby Primary;
Zetland Primary
Charlie Dunning
Corby Partnership (2017- ) Local cluster Our Lady of Walsingham Catholic Primary School
View list of partner schools Beanfield Primary;
Gretton Primary Academy;
Hayfield Cross CE Primary;
Meadowside Primary;
Sandfield Close Primary;
St Brendan's Catholic Primary;
St Edward's Kettering;
St Thomas More Catholic Primary School;
Studfall Infant Academy;
Studfall Junior Academy
Karen Donachie
Cornwall Partnership (2014-19) Legacy Falmouth School
Cotswolds South Partnership (2016- ) Local cluster Fairford CE Primary School
View list of partner schools Ann Edwards Primary;
Bibury Primary School;
Down Ampney Primary;
Rissington Primary;
St Lawrence CE Primary
Jodie Lea
County Durham Partnership (2019- ) Local cluster Consett Academy
View list of partner schools Park View School;
St Bede's Catholic Comprehensive School & Sixth Form College, Lanchester;
Wolsingham School
Amy Stokoe
Coventry Partnership (2017- ) Local cluster Sidney Stringer Academy
View list of partner schools Aldermoor Farm Primary School;
Ernesford Grange Community Academy;
Tinham Park School;
Henley Green Primary School;
Radford Primary Academy;
Riverbank School;
Sidney Stringer Primary Academy;
Spon Gate Primary;
St Elizabeth's Catholic Primary School;
Wyken Croft Primary School
Stephen Essex
Coventry Primary Partnership (2015-20) Legacy Eastern Green Junior School
Craven Partnership (2020- ) Local cluster Sutton-in-Craven Community Primary School
View list of partner schools Bentham Community Primary School;
Bradleys Both Community Primary School;
Cononley Community Primary School;
Cowling Community Primary School;
Kildwick CE Voluntary Controlled Primary School;
Skipton, Water Street Community Primary School
Jillian Fletcher
Cumbria West Coast Partnership (2018- ) Local cluster Energy Coast UTC
View list of partner schools Broughton Primary;
Fairfield Primary;
Flimby Primary School;
Maryport CE Junior;
St Mary's Catholic Primary School;
St Patrick's RC Primary;
Victoria Junior;
Westfield Nursery & Primary
Joe Richardson
Okehampton Partnership (2019- ) Local cluster Okehampton Primary School
View list of partner schools Black Torrington CE Primary;
Bradford Primary;
Bridgerule Primary;
Chagford CE Primary & Preschool;
Hatherleigh Community Primary;
North Tawton Community Primary & Nursery;
South Tawton Primary School;
St James' CE Primary School
Hannah Radbourne
Devon North Partnership (2019- ) Local cluster Bideford College
View list of partner schools Atlantic Academy;
Chumleigh Community College;
Launceston College;
St Mary's CofE Primary School
Tom Culley
Didsbury Partnership (2020- ) Local cluster Didsbury High School
View list of partner schools Abraham Moss Community School;
Cavendish Primary;
Cedar Mount Academy;
Co-op Academy Manchester;
Co-op Academy Walkden;
Loreto College;
Loreto High School;
Manchester Academy;
Manchester Communication Academy;
Pendleton Sixth Form;
St John's Primary;
St Peter High School;
Whalley Range High School;
William Hulmes Grammar School
Daniel Walker
Durham Central Partnership (2020- ) Local cluster Durham Gilesgate Primary School
View list of partner schools Belmont CE Primary School;
Laurel Avenue Community Primary School;
Pittington Primary School;
Roseberry Primary School;
Sherburn Primary School;
St Hild's College CE Aided Primary School;
West Rainton Primary School
Mark Turner
Durham Ferryhill & Chilton Partnership (2017- ) Local cluster Chilton Academy
View list of partner schools Broom Cottages;
Cleves Cross Primary School;
Dean Bank Primary;
Ferryhill Station Primary;
West Cornforth
Mark Roberts
Durham North Partnership (2018- ) Local cluster Hartside Primary Academy
View list of partner schools Delves Lane Primary;
Lanchester EP Primary;
Langley Park Primary;
Our Lady Queen of Martyrs;
Parkside Academy;
Shotley Bridge Primary School;
St Joseph's Roman Catholic VA Primary;
Victoria Lane Academy
Laura Burgess
East Northants Partnership (2020- ) Local cluster Oundle CE Primary School
View list of partner schools Glapthorn CE Primary School;
Kings Cliffe Endowed Primary School;
Laxton Junior School;
Nassington Primary;
Polebrook CE Primary School;
Thrapston Primary School;
Titchmarsh CE Primary School;
Trinity CE Primary School;
Warmington School
Stephen Adams
Ellesmere Port Partnership (2020- ) Local cluster The Whitby High School
View list of partner schools Cambridge Road Primary School;
Capenhurst CE Primary;
Ellesmere Port Christchurch CE Primary;
Meadow Primary School;
Sutton Green Primary School;
The Oaks Community Primary School;
Westminster Community Primary;
Whitby Heath Primary School;
Woodlands CE Primary School
Philip Ingram
Enfield & Haringey Partnership (2017- ) Local cluster Trinity Primary Academy
View list of partner schools Bounds Green Infants;
Bounds Green Junior;
Hazelbury Primary;
Lea Valley Primary;
Noel Park Primary;
Torriano Primary School
Farzana Iqbal
Essex North Partnership (2016- ) Local cluster Thaxted Primary School
View list of partner schools Dunmow St Mary's Primary;
Felsted Primary;
Flitch Green Academy;
Great Dunmow Primary;
Great Easton CE VA Primary;
Rodings Primary;
Stebbing Primary
Luke Howden
Exeter & East Devon Partnership (2014-19) Legacy Exeter School
Exmoor Partnership (2016- ) Local cluster Dulverton Junior School
View list of partner schools Bishops Nympton Primary School;
Cutcombe First School;
Dulverton All Saints School
East Anstey Primary School;
Milverton Community Primary;
Timberscombe First School;
Wiveliscombe Primary
Mike Homes
Folkestone Partnership (2020- ) Local cluster Stella Maris Catholic Primary School
View list of partner schools St Joseph's Catholic Primary School;
St Mary's Catholic Primary School;
St Richard's Catholic Primary School;
St Teresa's Catholic Primary School
Andrew Langley
Fylde Coast Partnership (2013-18) Legacy Blackpool Sixth Form College
Gatwick Partnership (2020- ) Local cluster The Gatwick School
View list of partner schools City Academy Whitehawk;
Glenleigh Park Primary Academy;
Heron Park Primary Academy;
King Offa Primary Academy;
Oakwood Primary Academy
Richard Keightley
Gloucester NE Partnership (2017- ) Local cluster Churchdown Village Junior School
View list of partner schools Churchdown Village Infants;
Heron Primary;
Innsworth Juniors;
Queen Margaret's Primary School;
Shurdington CE Primary
Maggie Boyd
Great Yarmouth Partnership (2018 - ) Local cluster East Norfolk Sixth Form College
View list of partner schools Caister Academy;
Cliff Park Ormiston Academy;
Hillside Primary School;
Lynn Grove;
Ormiston Venture Academy
Carl Brooks
Grimsby Partnership (2020- ) Local cluster Humberston Academy
View list of partner schools Barnes Wallis Academy;
Edward Heneage Primary Academy;
Fairfield Academy;
Havelock Academy;
Hogsthorpe Primary Academy;
Sevenhills Academy;
Thomas Middlecott Academy
Connor Davidson
Halesowen & Dudley Partnership (2016- ) Local cluster Our Lady & St Kenelm Primary School
View list of partner schools Blackheath Primary;
Colley Lane Primary;
Halesowen CE Primary;
Lapal Primary;
Lutley Primary;
Our Lady & St Huberts;
Our Lady of Fatima;
Tenterfields Primary;
Welsh House Farm Primary, Quinton
Laura Marshall
Halton Partnership (2019- ) Local cluster Lunt's Heath Primary School
View list of partner schools Beechwood Primary School;
Fairfield Primary School;
Farnworth Primary School;
Moore Primary School;
Moorfield Primary School;
Ormiston Chadwick Academy;
St Bede's Infant School;
St Bede's Juniors;
St John Fisher Catholic Primary School;
St Mary's Primary School;
Westfield Primary School
Matt Crook
Harlow Partnership (2018- ) Local cluster Stewards Academy
View list of partner schools Church Langley Primary;
Churchgate Church of England VA Primary;
Fawbert & Barnards Primary;
Hare Street Primary;
Harlow College;
Harlowbury Primary;
Henry Moore Primary;
Holy Cross Catholic Primary;
Kingsmoor Primary Academy;
Limes Farm Junior School;
Mark Hall Academy;
Milwards Primary School & Nursery;
Nazeing Primary;
Newhall Academy & Nursery;
Passmores Academy;
Pear Tree Mead Primary & Nursery;
Pemberley Primary;
Potter Street Primary;
Purford Green Primary;
Sheering CE Primary;
St Alban's RC Primary;
St James CE Primary;
St Luke's RC Primary;
Tany's Dell Primary;
The Downs Primary & Nursery;
Thomas Willingale Primary & Nursery;
Water Lane Primary;
William Martin Infant School;
William Martin Junior School
Chris Flusky (Harlow Education Consortium)/Russell Perrin
Harrogate Partnership (2020- ) Local cluster Richard Taylor CE Primary
View list of partner schools Coppice Valley Primary School;
Grove Road Community Primary School;
Hampsthwait CE Primary School;
Pannal Primary School;
Rossett School;
Skipton Parish Primary School;
St Peter's CE Primary School;
Woodfield Primary School
Emma Crisell
Hartlepool Partnership (2017- ) Local cluster Hartlepool Sixth Form College
View list of partner schools English Martyrs School & Sixth Form College;
High Tunstall College of Science;
St Hild's Church of England Voluntary Aided School
Mark Batey
Herefordshire East Partnership (2017- ) Local cluster Ledbury Primary School
View list of partner schools Ashfield Park Primary;
Brampton Abbotts CE Primary;
Bridstow Primary;
Goodrich Primary;
Kimbolton St James CE Primary;
Orleton CE Primary;
Trinity Primary;
Weston-under-Penyard Primary;
Whitchurch CE Primary
Anna Perry
Herefordshire North Partnership (2017- ) Local cluster Kingsland CE Primary School
View list of partner schools Ivington CE Primary;
Lord Scudamare Primary Academy;
Luston Primary;
Pembridge CE Primary;
Shobdon Primary;
St Michael's CE Primary;
Stoke Prior Primary;
Wellington Primary
Caroline Smith
Herefordshire South Partnership (2017- ) Local cluster Walford Primary School
View list of partner schools Gorsely Goffs Primary;
Lea Primary;
Much Marcle CE Primary;
St Joseph's RC Primary
Georgia Hale
Hertford & Ware Partnership (2017- ) Local cluster Hertford St Andrew CE Primary School
View list of partner schools Bayford CE VA Primary;
Hertingfordbury Cowper;
Larkspur Primary Academy;
Priors Wood Primary;
St Andrew's CE VC Primary;
St Joseph's Catholic Primary;
St Mary's VC CE Junior
Ailsa Raw
Heywood Partnership (2016- ) Local cluster Hopwood Primary School
View list of partner schools All Souls CE Primary;
Harwood Park Primary;
Heap Bridge Village Primary;
St Luke's CE Primary
Miss J Muir
Highgate & Muswell Hill Partnership (2016- ) Local cluster Alexandra Park School
View list of partner schools Coldfall Primary;
Eden Primary;
Highgate Primary;
Hollickwood Primary;
Muswell Hill Primary;
Our Lady of Muswell Catholic Primary;
Rhodes Avenue Primary;
St James' CE Primary;
St Martin of Porres;
Tetherdown
Henry Hammond
Hull Central Partnership (2019- ) Local cluster St Mary's College, Voluntary Catholic Academy
View list of partner schools Archbishop Sentamu Academy;
Kelvin Hall School
Newland School for Girls
Connor Macrae
Huntingdonshire Partnership (2020- ) Local cluster Longsands Academy
View list of partner schools Cottenham Primary School;
Cottenham Village College;
Ernulf Academy;
St Ivo Academy;
Waterbeach Community Primary School;
Willingham Primary School
Peter Martin
Ipswich & East Suffolk Partnership (2016- ) Local cluster Northgate High School
View list of partner schools Copleston High School;
Hadleigh High School;
Ipswich School;
Ipswich Academy;
Kesgrave High School
Simon Snowden
Isle of Wight Partnership (2018- ) Local cluster Broadlea Primary
View list of partner schools Broadlea Primary School;
Greenmount Primary School;
Gurnard Primary School;
Haylands Primary School;
Hunnyhill Primary School;
NineAcres Primary School;
Ryde School with Upper Chine;
Shalfleet Primary School;
St Helen's Primary School;
St Mary's Primary School;
Summerfields Primary School;
Wroxall Primary School;
Yarmouth Primary School
Claire Loizos
Keele Partnership (2016- ) Local cluster Stoke-on-Trent Sixth Form College
View list of partner schools Clayton Hall Academy;
Madeley High School;
Newcastle Stafford College Group;
Sir Thomas Boughey Academy;
St Peter's Academy
St Thomas More Catholic Academy;
Willows Primary;
Wolstanton High Academy
Mark Parton
Keele Primary Partnership (2017- ) Local cluster St Maria Goretti Catholic Academy
View list of partner schools Burnwood Community Primary;
Heron Cross Primary;
St John’s CE Primary
Emily Royall
Kensington North Partnership (2018- ) Local cluster Bevington Primary
View list of partner schools Bousfield Primary;
Oratory RC Primary;
Park Walk Primary;
St Charles Catholic Primary;
St Thomas’ CofE Primary:
Wendell Park Primary School
Alex Brown
Kensington West Partnership (2019- ) Local cluster Avonmore Primary School
View list of partner schools Ashburnham Community School; Colville Primary; Flora Gardens Primary; Fox Primary
Dan Brown
Kent North Coast Partnership (2019- ) Local cluster Spires Academy
View list of partner schools Coopers School;
Herne Bay Juniors;
Herne Church of England Juniors;
Hersden Village Primary;
Holy Trinity & St John's CE Primary School;
Palm Bay Primary School;
Ramsgate Holy Trinity CE Primary School;
Ravensbourne;
Reculver Church of England Primary;
St Peter in Thanet CE Junior School;
Sturry Church of England Primary
Robert Spence
King's Lynn Partnership (2020- ) Local cluster King Edward VII Academy
View list of partner schools Eastgate Academy;
Howard Junior School;
King's Lynn Academy;
South Wootton Junior School;
North Wootton Academy
Thomas Wheeler
Kingston & Richmond Partnership (2017- ) Local cluster St Andrew's & St Mark's CE Junior School
View list of partner schools Coombe Hill Juniors;
Holy Trinity CE Primary;
King's Oak Primary;
Our Lady Immaculate Catholic Primary;
Sacred Heart Catholic Primary;
St Agatha's Catholic Primary;
St John's CE Primary;
St Mary's & St Peter's CE Primary;
Trafalgar Junior;
Wimbledon Junior School
Matt Gates
Lancashire East Partnership (2016- ) Local cluster Gisburn Primary School
View list of partner schools Barnoldswick CE Primary;
Barrowford St Thomas's CE Primary;
Ightenhill Primary;
Lowerhouse Junior;
Whittlefield Primary
Louise Stalton
Leamington Spa Partnership (2014-19) Legacy Briar Hill Infant School
Leeds & Harrogate Partnership (2015-20) Legacy Fulneck School
Leeds East Partnership (2018- ) Local cluster Kippax North Primary
View list of partner schools Allerton Bywater Primary;
Great Preston VC CE Primary;
Kippax Ash Tree Primary;
Kippax Greenfield Primary;
Lady Elizabeth Hastings CE Primary;
Methley Primary;
Swillington Primary
Fran Varley
Leicestershire Partnership (2016- ) Local cluster The Roundhill Academy
View list of partner schools Brockington College;
Hinkley Academy & John Cleveland Sixth Form;
Manor High School;
Redmoor College;
Welland Park Academy
John Lindley
Levenshulme Partnership (2020- ) Local cluster St Agnes CE Primary
View list of partner schools Cavendish Road Primary;
Deans Trust Ardwick;
Didsbury Road Primary School;
Longsight Community Primary School;
Stanley Grove Primary School;
St Chrysostom's CE Primary;
St John's CE Primary;
St John's RC Primary
Russell Lammas
Lewisham Partnership (2020- ) Local cluster Bonus Pastor Catholic College
View list of partner schools Conisborough College;
Haberdashers' Aske's;
Hatcham College;
Prendergast Ladywell School;
Sedgehill School;
St Matthew Academy
Everton McClymont
Lincolnshire East Partnership (2018- ) Local cluster King Edward VI Grammar School
View list of partner schools John Spendluffe College;
King Edward VI Academy, Spilsby;
Queen Elizabeth Grammar School;
Skegness Grammar School
Robert Thomas
Liverpool South Partnership (2017- ) Local cluster Our Lady's Bishop Eton RC Primary
View list of partner schools Christ the King Catholic Primary;
Holy Family Catholic Primary;
Much Woolton Catholic Primary School;
St Andrew's of the Apostle Catholic Primary;
St Julie’s High School;
St Mark’s Catholic Primary
Shauna Stockton
London - Haringey, Enfield & Barnet Partnership (2012-17) Legacy Alexandra School
London Brixton Partnership (2019- ) Local cluster St Gabriel's College
View list of partner schools Archbishop Sumner CE Primary;
Christ Church CE Primary;
Hill Mead Primary;
Jessop Primary;
Loughborough Primary;
St John Divine CE Primary;
St John's Angell Town CE Primary;
St Saviour's CE Primary;
Stockwell Primary;
The Michael Tippett School (SEN);
Van Gogh Primary
Jenny Smith
London East Partnership (2016- ) Local cluster Seven Kings High School
View list of partner schools Brentwood School;
Caterham High School;
Eastbury Community School;
Jo Richardson Community School;
Leyton Sixth Form;
Plashet Girls School;
The Palmer Catholic Academy;
The Urswick School;
Woodford County Girls School
Charles Emery
London Hackney Partnership (2019- ) Local cluster Haggerston School
View list of partner schools Stoke Newington School and Sixth Form;
The Bridge Academy;
The City Academy;
The Petchey Academy
Anjna Kotecha-Karia
London Hammersmith Partnership (2018- ) Local cluster Kensington Aldridge Academy
View list of partner schools Sacred Heart Catholic School;
The Godolphin & Latymer School;
West London Free School
Grace Lee
London West Partnership (2018- ) Local cluster Lampton Academy
View list of partner schools Ark Academy;
Bolder Academy;
Chelsea Academy;
Esher Sixth Form College;
Gumley House RC Convent School;
Hampton School;
Heston School;
Reach Academy Feltham;
The Heathland School;
Vyners School
Ben Wilkins
Lowestoft Partnership (2017- ) Local cluster Somerleyton Primary School
View list of partner schools Blundeston Primary School;
Corton Primary School;
Roman Hill Primary
Louise Spall
Lowestoft South Partnership (2020- ) Local cluster Red Oak Primary School
View list of partner schools Grove Primary School;
Pakefield Primary School;
Revensmere Infant School;
Reydon Primary School;
The Albert Pye Primary School;
Westwood Primary School
Heather Madsen
Market Harborough Partnership (2013-18) Legacy Little Bowden Primary School
Mid Suffolk Partnership (2016- ) Local cluster St Benedict's Catholic School
View list of partner schools Bury St Edmunds County Upper School;
Culford School;
King Edward VI Upper School;
Thurston College
John D'Mello
Newcastle Partnership (2017- ) Local cluster Marden High School
View list of partner schools Bedlington Academy;
Churchill Community College;
George Stephenson High School;
Heaton Manor School;
James Calvert Spence College;
Ponteland High School
Wendy Glover
Norfolk Central Partnership (2018- ) Local cluster Bignold Primary & Nursery School
View list of partner schools Blofield Primary School & Nursery;
Cantley Primary;
Cringleford CE VA Primary;
George White Junior (Academy);
Kinsale Infant School;
Lionwood Infant & Nursery School;
Mattishall Primary School;
Mile Cross Primary;
Preston CE VC Primary;
Saxlingham Nethergate CE VC Primary
Jo Clitheroe
Norfolk North Coast Partnership (2018- ) Local cluster Sculthorpe CE Primary Academy
View list of partner schools Colkirk CE Primary Academy (DNEAT);
Little Snoring Primary;
Rudham Primary;
Weasenham Primary School;
West Raynham CE Primary Academy (DNEAT)
Vicki Lucking
Norfolk West Partnership (2019- ) Local cluster Gayton CofE Primary Academy
View list of partner schools Flitcham CofE Primary Academy;
Gaywood Primary;
Middleton CE Primary Academy;
Sandringham & West Newton CE Primary;
St Michael's CE Primary Academy;
Whitefriars CE Primary Academy
Karen Williamson
North Cambridge Partnership (2017- ) Local cluster Swavesey Village College
View list of partner schools Ely College
Impington Village College;
North Cambridge Academy;
Northstowe Secondary School
Charlotte Daymond/Rachel Fox
North Dorset & South Somerset Partnership (2015-20) Legacy Sherborne School for Girls
North East Learning Hub MAT Partnership (2020- ) Established collaboration Shotton Hall Academy Lorraine Coghill
Nottingham City Partnership (2016- ) Local cluster Springbank Primary School
View list of partner schools Nottingham Girls High School;
Robert Shaw Primary;
South Wold Primary;
St Annswell Academy;
Westglade Primary
Woodthorpe Infants
Emma Leonard
Nottingham Primary Partnership (2015-20) Legacy Our Lady of Perpetual Succour Catholic Primary Academy
Nuneaton Partnership (2020- ) Local cluster St Paul's Church of England Primary School
View list of partner schools Michael Drayton Junior School;
Middlemarch School;
Milby Primary School;
Park Lane Primary School;
Race Leys Junior School;
St James' CE Academy;
St Michael's CE Academy;
St Nicolas CE Academy;
Weddington Primary School;
Wembrook Primary School
Gemma Temple
Oldham Partnership (2016- ) Local cluster Oldham Sixth Form College
View list of partner schools Broadfield Primary;
Coppice Primary Academy;
Hey with Zion Primary;
Medlock Valley Primary;
Mills Hill Primary;
Roundthorn Primary Academy;
St Thomas Werenth;
Thorp Primary
Elizabeth Judge
Our Lady of Lourdes MAC Partnership (2020- ) Established collaboration St Augustine's Catholic High School Janinne de Lorenzo
Oxford Partnership (2013-18) Legacy Headington School
Plymouth Partnership (2017- ) Local cluster Sherford Vale Primary School
View list of partner schools Mayflower Community Academy;
Mount Wise Community Primary;
Victoria Road Primary;
Woodford Primary;
Yealmpstone Farm Primary
Carla Jenkinson
Portsmouth Partnership (2020- ) Local cluster Castle View Academy
View list of partner schools Beacon View Primary Academy;
Medina Primary School;
St Paul's Catholic Primary School;
The Victory Primary School
Ben McDonagh
Prudhoe Partnership (2020- ) Local cluster St Matthew's Catholic Primary School
View list of partner schools All Saints Catholic Primary School;
Sacred Heart Catholic Primary School;
St Agnes Catholic Primary School;
St Mary's RC First School;
St Michael's Catholic Primary School;
St Patrick's RCVA Primary;
St Thomas More Catholic Secondary School
Michelle Saunders
Redditch, Bromsgrove & Bidford Partnership (2016- ) Local cluster Our Lady of Mount Carmel Catholic First School
View list of partner schools Batchley First School & Nursery;
Beoley First School;
Bidford-on-Avon CE Primary School
Catshill Middle School;
Mappleborough Green CE Primary School;
St Ambrose Catholic Primary;
St Bede's Catholic Middle School;
St Mary’s Catholic Primary;
St Nicholas CE Primary;
Tardebigge CE First School;
Walkwood CE Middle School
Lorraine Burrows
Rivers CE Academy Trust MAT Partnership (2020- ) Established collaboration Rivers CofE Academy Janinne de Lorenzo
Rochdale Partnership (2016- ) Local cluster Milnrow Parish CE Primary School
View list of partner schools Crossgates Primary;
Lowerplace Primary;
Moorhouses Primary;
St Michael’s CE Primary
Ian Watson
Rugby Partnership (2017- ) Local cluster Hillmorton Primary School
View list of partner schools Abbotts Farm Junior;
Boughton Leigh Junior;
Eastlands Primary;
English Martyrs Primary;
St Marie's Catholic Primary School & Nursery;
Our Lady's Princethorpe;
Paddox Primary School
Katie McManus
Sheffield Hallam Partnership (2017- ) Local cluster Sheffield Hallam University, Institute of Education
View list of partner schools Bradway Primary;
Dobcroft Infant;
Dobcroft Junior;
Greystones Primary;
Hallam Primary;
Hunters Bar Infant;
Lydgate Infants School;
St Wilfrid's Primary;
Totley Primary
Joelle Halliday
Solihull Partnership (2015-20) Legacy St Alphege Junior School
Somerset West Partnership (2018- ) Local cluster Bridgewater College Academy
View list of partner schools Bishop Fox's School;
Brymore Academy;
Danesfield CE School;
Robert Blake Science College;
Taunton Academy
James Williams
South Devon & Torbay Partnership (2014-19) Legacy Kingsbridge Academy
South Kesteven Partnership (2020- ) Legacy The King's School
View list of partner schools Bluecoat Meres Academy;
Kesteven & Grantham Girls' School;
Priory Ruskin Academy;
Walton Academy
Sara Jones
Southerly Point Co-operative MAT Partnership (2020- ) Established collaboration Helston Community College Sally Fulford
St Austell Primary Partnership (2019- ) Local cluster St Stephen Churchtown Academy
View list of partner schools Bugle Primary;
Indian Queens Primary;
Nansledan School;
Penryn Primary Academy;
Probus Primary;
Sandy Hill Academy;
Shortlanesend;
Treverbyn Academy;
Truro Learning Academy;
Whitemoor Primary
Cheryl Frost
Stamford & Peterborough Partnership (2013-18) Legacy Ken Stimpson Community School
Stockport Partnership (2013-18) Legacy Stockport Grammar School
Stockton Partnership (2015-20) Legacy Stockton Sixth Form College
Stoke Primary Partnership (2018- ) Local cluster Moorpark Junior School
View list of partner schools Alexandra Infant School;
Alexandra Junior School;
Ball Green Primary School;
Clarice Cliff Primary;
Jackfield Infant School;
Mill Hill Primary Academy;
Newford Primary Academy;
Our Lady's St Benedict's Catholic Primary;
Smallthorne Primary Academy;
St Mary's Catholic Primary Academy;
St Wilfrid’s Catholic Primary
Karen Peters
Streatham Partnership (2020- ) Local cluster Streatham Wells Primary
View list of partner schools Crown Lane Primary;
Immanuel & St Andrew;
Dunraven Primary School;
Sunnyhill
Louise Salewski
Suffolk Coastal Partnership (2018- ) Local cluster Thomas Mills High School
View list of partner schools Alde Valley Academy;
Farlingaye High School;
Framlingham College
Barnaby Carless
Suffolk East Primary Partnership (2017- ) Local cluster Wickham Market Primary School
View list of partner schools Aldeburgh Primary; Easton Primary; Leiston Primary; Saxmundham Primary
Heidi Norman
Sunderland Partnership (2016- ) Local cluster Southmoor Academy
View list of partner schools Beacon of Light;
Castle View Enterprise Academy;
Hetton School;
Monkwearmouth Academy;
Sandhill View Academy;
Seaham High School;
Southmoor Academy;
Sunderland College;
Whitburn Church of England Academy
Iain Davidson
Surrey Central Primary Partnership (2016- ) Local cluster Salfords Primary School
View list of partner schools Forge Wood Primary;
Lime Tree Primary;
Merstham Primary;
Southgate Primary
Daniel Welch
Surrey East Primary Partnership (2016- ) Local cluster Hillcroft Primary School
View list of partner schools Chestnut Park;
Marden Lodge;
The Vale Primary;
Warlingham Village School;
Warren Mead Junior
Paula Shuman
Surrey West Primary Partnership (2016- ) Local cluster Cordwalles Primary School
View list of partner schools Hammond School; Lightwater Village Primary; Lorraine Infant; Pine Ridge Infant; Springfield Primary; Wheatfield Primary; Windmill Primary
Pierre Van Vuuren
Sussex East Partnership (2018- ) Local cluster St Richard's Catholic College
View list of partner schools Bede's Senior School;
Little Common Primary School;
Park Mead Primary School;
Polegate Primary School;
Sacred Heart Catholic Primary School;
St Mary Magdalene Catholic Primary School;
St Mary Star of the Sea Catholic Primary School;
St Mary's School & VI Form College;
St Peter & St Paul CofE Primary School;
St Thomas a Beckett Catholic Junior School
Peter Tadros
Sutton Coldfield Primary Partnership (2016- ) Local cluster Whitehouse Common Primary School
View list of partner schools Coppice Primary;
Four Oaks Primary;
Hollyfield Primary;
Little Sutton Primary;
Moor Hall Primary
Sarah Greenwood
Swadlincote Partnership (2020- ) Local cluster St Edward's Catholic Academy
View list of partner schools Belmont Primary School;
Granville Academy;
Newhall Community Junior School;
Pennine Way Junior Academy;
Rosliston CE Primary School;
The William Allitt School;
Woodville CE Junior School
Nashim Prabatani
Swindon Partnership (2020- ) Local cluster Ferndale Primary School & Nursery
View list of partner schools Brook Field Primary School;
Grange Junior School;
The Deanery CE Academy;
Tregoze Primary School
Katie Storey
Syston Partnership (2012-17) Legacy St Michael & All Angels CE Primary School
Tameside Regional Partnership (2020- ) Regional Great Academies Education Trust Olivia Chambers
Tapton MAT Partnership (2020- ) Established collaboration Tapton School Pete Dowsett
Torbay Partnership (2020- ) Local cluster Kings Ash Academy
View list of partner schools Curledge Street Academy;
Paignton Academy;
Watcombe Primary School
Holly Self
Trafford Partnership (2016- ) Local cluster Urmston Grammar
View list of partner schools Altrincham College;
Altrincham Grammar School for Boys;
Altrincham Grammar School for Girls;
Ashton on Mersey School;
Flixton Girls School;
Loreto Grammar School;
Sale High School;
St Anthony's High School;
Stretford Grammar School;
Wellacre Academy;
Wellington High School
Bernie Motiwala
Tunbridge Wells Partnership (2020- ) Local cluster Benenden School
View list of partner schools Cranbrook School;
High Weald Academy;
The John Wallis Academy;
The John Wallis Academy Primary School;
The Malling School
Becky Parker
University of Worcester Partnership (2017- ) Local cluster University of Worcester
View list of partner schools Chaddesley Corbett Endowed Primary;
Hollymount Primary;
Northwick Manor Primary;
Perdiswell Primary;
Perryfield Primary PRU;
Pitmaston Primary;
St George's CE Primary;
St George's Catholic Primary;
St Joseph's Catholic Primary;
Whittington Primary
Janinne Delorenzo
Wardle Partnership (2020- ) Local cluster Wardle Academy
View list of partner schools Alice Ingham RC School;
Holy Trinity;
Kentmere Academy & Nursery;
Matthew Moss High School;
St Andrew's Primary School
Catherine Whatmough
Warrington Partnership (2020- ) Local cluster Beamont Collegiate Academy
View list of partner schools Bridgewater High School;
Broomfields Junior School;
Great Sankey Primary School;
Meadowside Community Primary & Nursery School;
Padgate Academy;
Penketh High School;
Penketh South Community Primary School;
Priestley College;
Sir Thomas Boteler CE High School
Paul Hesford
Wellingborough Partnership (2013-18) Legacy Sir Christopher Hatton Academy
West Midlands Partnership (2017- ) Local cluster South Bromsgrove High
View list of partner schools Arrow Vale RSA Academy;
Aston University Engineering Academy;
Bromsgrove School;
King Edward VI Camp Hill School for Girls;
North Bromsgrove High
Steve Clark
West Suffolk Partnership (2016- ) Local cluster Samuel Ward Academy
View list of partner schools Castle Manor Academy;
Linton Village College;
Newmarket Academy
Chris Allen
Weston-Super-Mare Partnership (2020- ) Local cluster Priory Community School Academy
View list of partner schools Castle Batch Primary School;
Pawlett Primary School;
St Anne's Primary School;
The King Alfred School;
Worle Community Academy
Louise Daniels
Wirral & Chester Partnership (2012-17) Legacy West Kirby Grammar School
Wolverhampton Partnership (2020- ) Local cluster St Stephen’s CE Primary School
View list of partner schools Edward the Elder Primary School;
Parkfield Primary School;
St Mary's Catholic Primary School;
West Park Primary School;
Whitgreave Primary School;
Wood End Primary School
David Woollatt
Worcester North East Primary Partnership (2012-17) Legacy Holywell Primary School
Worcestershire North Partnership (2016- ) Local cluster Coppice Primary School
View list of partner schools Acock's Green Primary;
Belbroughton Primary;
Peterbrook Primary;
St Andrew’s CofE First School;
Tidbury Green Primary
Jo Tomkinson
Wybourn Partnership (2020- ) Local cluster Wybourn Community Primary School
View list of partner schools Acres Hill Primary;
Manor Lodge Primary;
Norfolk Primary School;
Phillimore Primary;
Woodhouse West Primary
Tom White
Wycombe Partnership (2019- ) Local cluster Beechview Primary School
View list of partner schools Abbey View Primary;
Ash Hill Primary;
Castlefield Primary;
Hamilton Academy;
Hannah Ball Primary;
Lane End Primary;
Marsh Infant School;
Oakridge Primary
Corrina Crocker